Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi Nedir?

İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve Antropoloji profesörü Maria Montessori her bir çocuğun bireyselliğine vurgu yapan bir metot  geliştirir. Bu metoda göre, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanları ile bireysel öğrenme hızı ve kişisel özellikleri ön plandadır. Herhangi bir sınırlamanın olmadığı, çocuklara özgür bir eğitimin sunulduğu sistemi biraz inceleyelim.

Maria Montessori kimdir?

Bebeklere doğdukları andan itibaren saygı duyulması gerektiğini savunan  Maria Montessori İtalya’da ilk kez tıp okuyan kadın unvanını alır. Zihinsel engelli çocuklar üzerine çalıştığı sırada, başarılı olan yöntemini tüm çocuklara uygulamaya karar verir ve kendi metodunu geliştirir.

Montessori eğitimi nedir, nasıl uygulanır?

Montessori çocukların bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, öğrenme hızına ve kişisel özelliklerine göre şekillenen bir eğitim sistemidir. Çocukların ödüllerden, cezalardan ve toplu derslerden hoşlanmadıklarını; hareket etmekten, sessizlikten, özgür faaliyete dayalı bir disiplinden ve tekrardan hoşlandıklarını gözleyen Maria Montessori eğitim sistemini de bunlardan yola çıkarak kurar.

Montessori eğitiminin felsefesi neye dayanır?

Montessori metodunda esas olan bebeklikten itibaren çocuklara saygıdır. Bu nedenle, doğdukları andan itibaren kendi bakımlarıyla ilgili her şeye dahil olmaya ihtiyaç duyarlar. Bu metodun felsefesinin temeli, çocukların gelecekte olacağı kişileri potansiyel olarak içinde taşıdıkları düşüncesidir. Potansiyeline ulaşmak için yalnızca özgürlüğe ihtiyaçları vardır.

Bu eğitimin temel prensipleri nelerdir?

Hazırlanmış bir ortam ve eğitimli bir yetişkine ihtiyacı olan bu eğitimde en önemli şey gözlemdir. Gerçek materyallerle çalışılır ve çocuklar bu konuda özgürdür. Karakter eğitiminin ön plana alındığı bu metodda ödül, ceza ya da not yoktur.

Montessori metodu çocuklara neler kazandırır?

Bu metotla yetiştirilen çocuklar sorumluluk sahibi, uyumlu, özgür ve üretken olurlar. Doğaya, çevresine, emeğe ve kendisine saygı duyarlar. İş birliğine ve yardıma açık olan bu çocuklar kendi kendilerine yetebilirler.

Montessori eğitimi neden tercih edilmelidir?

Eğitimin bireysel programlandığı ve uygulandığı bu sistemde her çocuğun seçim ve hareket özgürlüğü vardır. Dolayısıyla hem disiplinle hem de aktif bir şekilde eğitilen çocuklar zihinlerini ve bedenlerini kontrol etmeyi rahatlıkla öğrenirler. Bu da Montessori yönteminin seçilmesinin en önemli nedenidir.

h14montessori-egitim

Bu metodun geleneksel eğitim ile arasındaki fark nedir?

Geleneksel eğitimde odak noktası öğretmenken, Montessori yönteminde öğrencilerdir. Grup yönteminin aksine tek tek öğrenci merkezli çalışılan Montessori’de duyu gelişimine önem verilir.

Bu eğitime göre çocukların yaşadıkları odalar nasıl düzenlenmelidir?

Çocukların odalarındaki her şeye erişebilmeleri ve bunları yararlı bir şekilde kullanabilmelerini odak noktasına alan bu sisteme göre yatak yere yakın, gardırop erişebilecekleri bir boyutta ve kitapları kendi boylarındaki raflarda olmalıdır. Bakımını üstlenecekleri bir hayvan ya da bitki çocukların sorumluluk duygularını pekiştireceği için evde beslenmeleri büyük bir artıdır.

Bu sistemde kullanılan ve oldukça önem taşıyan materyallerin özellikleri nelerdir?

Doğal ve gerçek malzemelerden oluşan bu materyaller çocukların çalışma isteklerini artırdığı gibi konsantre olmalarına da yardımcı olur. Günlük yaşam becerileri, duyu eğitimi, kozmik eğitim, dil bilgisi ve matematiği kapsar.

Bu yönteme göre oyun oynamak neden önemlidir?

Oyun oynamak yemek, su ve uyku kadar doğal bir ihtiyaçtır. Çocukların psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekler; bu da kişiliğin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu sisteme göre en iyi eğitim aracı olan oyun kalıcı davranış şekilleri kazandırır ve kendini ifade etmesine yardımcı olur.

Kısacası, çocuğunuzu gözlemleyin. O size ne yapmanız gerektiğini gösterecektir.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*