Eğitimde Aile Katılımının Önemi

Süper kahramanlarımız yanı başımızda duruyor… Annelerimiz.

Tüm insanlığın ilk öğretmeni annelerdir. Anne karnında, çocuk ile anne arasında başlayan bağ, çocuğun doğumundan sonra da devam etmektedir. Bu süreçte, annenin kokusu, düşüncesi davranışları çocuğa doğal olarak yön vermektedir.

r4

Anneler olarak çocuğumuzun doğallığını yaşamaya devam etmesi için eğitimci yönümüzün zenginliklerini fark edin.

Çevrenizdeki bilgi karmaşasından sıyrılıp, en değerli varlığınız olan çocuklarınız ile sağlıklı iletişim kurun.

Çocuklarınıza temas edin. Her ne yapıyorsanız, bu bir ders veya etkinlik olabilir. Kesinlikle temas edin. Çünkü çocuklarınız zor bir olayla karşılaştıklarında, siz annelerin kokularını özlerler.

Bu süreçte aile katılımları; ailelerin desteklenmesi, eğitilmesi, evleri ile eğitim kurumları arasındaki iletişim artışı ve sürekliliğine yönelik sistematik bir yaklaşımdır. Aile katılımı diğer bir taraftan bilgi paylaşma ve ilişki kurma işlemidir; aile ve çocukların dünyaları arasında da bir tutarlılık köprüsü oluşturur. Aileler, öğretmenlerin kendilerini dinlemesinden, çocuklarıyla ilgili bilgileri paylaşmaktan, çocuklarının sorunları ile ilgili öneriler almaktan mutlu olurlar.

Annenin çocuğu ile birlikte oynayabileceği şekilde hazırlanan eğlenceli zeka geliştiren oyunlarla; anne çocuk etkileşiminin sağlanması, çocuğun gelişiminin desteklenmesi ve yaşadığı çevrenin, ev ortamının zenginleştirilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda çocuğu ile birlikte oynayan annenin çocuğunu gözleyerek onu daha iyi tanımasını da sağlanmaktadır.

Unutmayın onlar için siz birer süper kahramanlarsınız.r5r1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*