Her Kıyas Bir Başarısız Çocuk

Portrait of upset child with parent's fighting; Shutterstock ID 95861992; PO: The Huffington Post; Job: The Huffington Post; Client: The Huffington Post; Other: The Huffington Post

 

Portrait of upset child with parent's fighting; Shutterstock ID 95861992; PO: The Huffington Post; Job: The Huffington Post; Client: The Huffington Post; Other: The Huffington Post

Çocuklar anne ve babalarından aldıkları mesajlardan çok etkileniyorlar. Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız onu başkalarının çocuklarıyla yada kardeşleriyle kıyaslamaktan vazgeçmelisiniz.

Gelişim konusundaki kıyaslamalar,uyku konusundaki kıyaslamalar,davranış konusunda yapılan kıyaslamalar çocuklarımız üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor;

Kıyaslama yapılan çocuklar zamanla “annem-babam beni sevmiyor” diye düşünmeye başlıyorlar. Çünkü hiçbir şekilde takdir edilmiyor, hep başka çocuklarla karşılaştırılıyor. Kıyaslanan çocuklar, bu zararlı tutumun etkilerini yalnızca küçüklüklerinde değil yetişkin olduklarında da yaşıyor. Çünkü kendilerini birileri tarafından onaylayıp, takdir edilmeye aç hissediyor. Bu nedenle de başkalarının hayranlıkla baktığı yollardan gitmeyi tercih ediyorlar.

Kıyaslanan çocuklar genellikle yakın çevresindeki çocuklar olduğu için çocuğun arkadaşlarına hissettiği mahcubiyet sosyalleşmesine engelleyen bir hal alır. Çocuk arkadaşlarından uzaklaştıkça mutsuzlaşır. Bu durum hem eğitim hem duygusal alanda çocuğu başarısızlığa iter. Öfkelenir,hırslanır ve doğru olmayan davranışları sergilemeye başlar.

AİLELER BU KONUDA NASIL BİLİNÇLENDİRİLMELİ

-Çocuklarınızın çalışmalarını ödüllendirin.Ödül sadece maddi anlamda olmamalı fiziksel ve manevi şekilde olmalıdır.

-Çocuğunuzun hedef belirlemesine yardımcı olun. Kısa süreli, aşamaları kolay hedefler koymasını sağlayın bu şekilde motive olup başarma duygusu gelişecektir.

-Ders çalışırken yada ödev yaparken model olarak destek olmaya çalışın.Sizde kendi çalışmalarınıza vakit ayırırsanız sizi model alarak çalışma düzeni oluşmuş oluş ve böylece çocuğunuzu başarıya doğru adım atmasını sağlamış olursunuz.

ÇOCUK GELİŞİMCİ RABİA TOPDEMİR

59be4cf3-7c26-4d3d-ab1e-41304b10e254

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*