Küçülen Dünya Büyüyen Dertler

İSMAİL ERDİN

 FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ

Teknoloji gitgide gelişen sürekli yeni boyutlar kazanan bir olgudur. Ancak bu gelişmeler beraberinde sadece olumlu örnekler meydana getirmez, bazen istenmedik olaylar da açığa çıkar. Basit bir düşünme ile büyüyen teknolojik şartların ülkeleri ve hatta içerisinde yaşayan insanları gitgide birbirinden ne kadar uzaklaştırdığı aşikârdır.

Toplumları bir arada tutan örf adetler artık nesillerden nesillere aktarılmaktan çok, sadece insan hayatında akıllı telefonlar tabletler bilgisayarlar yer almaya başlamıştır. Çoğunlukla insanlar çok kişilerin olduğu yerlerden artık daha sade ve yalnız kaldıkları yerlere hareket etmeye başlamışlardır. Büyüyen dertlerden kastım şudur:

Teknoloji herşeye elimizin altındaki kadar yakın olmasını sağlamakla beraber insanlara belirli oranda araştırmayı köreltir. Çünkü araştırmak için yorulmamıza başka kaynakları sorgulamamıza gerek yoktur. Birileri için bir şeyler söylemek için onun yanına gitmemize gerek yoktur.

Dünya’nın diğer ucuna kadar erişebilmek oraya yakın olmak anlamına gelmez.

Teknoloji sadece iyi niyetli kişilerce kullanılmaz ki banka hesaplarına hackerların yaptığı siber saldırılar gibi.Ya da gelişmiş ülkelerin teknolojilerini ön plana alarak gelişmemiş olanlara yaptıkları baskı ve dayatmalar da buna örnek olabilir.

Kısacası ülke ve millet olarak tek yapmamız gereken tekonolojiyi geliştirmek kadar toplumumuzun gelenek göreneklerinin de taşınmasına özen göstermeliyiz ki bunlar bizleri ve toplumu ayakta tutan yegâne gerekliliklerdir.

 

İSMAİL ERDİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*