Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Duygu Tuğçe GÜL

Matematik Öğretmeni 

 

 

Sıklıkla öğrencilerimizden duyduğumuz soru ve artık buna bir cevap vermemiz gereken bir soru bu.

Matematik günlük yaşantımızın bir çok alanında duyulur ve kullanılır. En basit olarak örnek vermek gerekirse, alışveriş yapmak. Elimizde ki miktara göre alışveriş yaparsınız değil mi? Tabi bunun içinde sayılara ihtiyacınız olacak. Tarihte değiş tokuştan sonra ticaret yapma gereği duyulduğunda insanlar matematiği kullanmışlardır.

Biyoloji, tıp, eczacılık, tarım, gıda gibi alanlarda ticaret, işletme, ekonomi, maliye de, askeri amaçlarda, hesaplamalarda, marketler, mağazacılar, bütün dükkanı işyerlerinde, bankalarda, kamu kurumlarında, okuldaki derslerde, tartılarda ölçme işlemi yapılan yerlerde, meteorolojide, elektrik ve elektronik işlerde, saat hesaplamalarında ve daha nice alanlarda matematik kullanılır. Yani matematik aslında hayatımızın her alanını kapsamaktadır.

Hayatımızda 5 dakika matematiği yokmuş gibi düşünelim. Sabah işe gitmek için kalktınız saate baktık boşuna çünkü matematik yoksa rakamlarda olmaz. Saatteki 13 sayısını ve bir saatin 60 dakika olması matematiğin sonucudur. Haydi burayı geçelim. Kahvaltı için markete gittiğiniz, ekmek alacaksınız ya da peynir vs. Fiyatını sordunuz, ama cevap yok, çünkü matematik yani sayılar yok.

Değerli okurlar, bu verdiğimiz örnekler sadece her gün yaşadığımız ve yaşantımızın en basit kullanımıdır.

Haydi birazda matematik gelişimimize nasıl katkı sağlıyor ona değinelim;

Matematik bir problem çözme sanatıdır. Elimizdeki bilgileri nasıl kullanmamız gerektiğini öğretir. Nasıl sonuca varmamızı, nereden nereye gideceğimizi öğretir.

Örneğin; elimizde bir miktar para var bu miktar az ya da çok olabilir. Eğer problem çözme sanatınız geliştiyse o parayı en doğru şekilde kullanırsınız. Buradan şu sonuca varabiliriz; Matematik bize elimizdeki değerleri en faydalı şekilde kullanmayı öğretir. Tabi ki bu durum siz fark etmeden tutarlı kişilik yapınızı geliştirecektir.

Matematik, geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelen en büyük ortak değerdir. Matematik sınır konulması imkansız olan bir bilim dalıdır. Matematik yaşam biçimidir. Bir çok bilim dalından matematiği çıkartırsanız bilimler bilim olma özelliğini kaybeder. Bilimler var olan olayları ifade etmek için yardımı matematikten almaktadır.

59afa0d2-153e-4630-b657-2ed010898e2a

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*