Kitap Kurdu Annelere: Anneler Günü İçin 10 kitap önerisi

Kitap, alçakgönüllü ve onurlu bir armağandır.

Çok özel günlerden biri olan Anneler Günü’ne çok az zaman kaldı. Bu yıl 12 Mayıs’ta kutlayacağımız Anneler Gününde sizde annenize birbirinde değerli kitaplardan armağan edebilirsiniz.

Öneri bizden

Keyifli Okumalar…

 

Eyvah Anne Oldum

Yazar: Yeşim Olcay Sağtürk

Yayınevi : Bilgi Yayınevi

0000000652780-1

Bu kitabın yazarı Yeşim Olcay Sağtürk, Susam Sokağı adlı çocuk programının yazarlarından. Ferhunde Hanımlar adlı dizinin senaristi… Skeçler ve kısa film senaryoları yazarı, yönetmen… Yani “on parmağında on marifet” olanlardan.

Ve aynı zamanda bir anne! Bakın ne diyor:

“Ben de Haluk da çocuk sahibi olmayı çok da fazla istemedik. Ama herkes tekrar tekrar çocuk sahibi olduğuna göre vardır bir bildikleri dedik. Yaşlanınca belki bir çocuğumuz olmadığı için pişman olabiliriz diye korktuk ve Can doğdu. Aman Allahım! Meğer bu ne harika bir duyguymuş! Doğumdan sonraki ilk üç ayı, ‘Herkesin mutlaka çocuğu olmalı, bu duyguyu herkes tatmalı…’ diye çığlıklar atarak geçirdik.”

Peki sonra?..

Sonra “Can’lı” yaşamları başlamış Sağtürk ailesinin. Yeşim Hanım, bu zorlu deneyimi yaşamakla yetinmemiş; herkesin yararlanabileceği bir kaynak olsun diye kaleme almış. Üstelik masallarla pekiştirip süslemiş. Çok da iyi yapmış.

Kaçımız, “ben çocuğumu çok bilinçli bir anne/baba olarak büyüttüm” diye iddia edebilir? Yeni kuşaklar için bir şans olduğuna inandığım bu kitabı okuduktan sonra kendime şunu itiraf ettim: Kızımı “el yordamıyla” büyütmüşüm!

Eğer anne/baba olmak istiyorsanız gelin, kendinize, yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapın, bu kitabı yanınızdan ayırmayın.
-Biray Üstüner-Editör-

(Tanıtım Bülteninden)

 

Anne ve Babalar anlatıyor

100 soruda Üstün Yetenekli Çocuk Sahibi Olmak

Yazar: Kolektif

Yayınevi : Sokak Kitapları Yayınları

 

0001798821001-1

TÜZAD  (Tüm Üstün Zekalı Çocuklar ve Aileleri Dayanışma Derneği) desteği ile 100 soruya cevaplar halinde hazırlanmış olan bu kitap, üstün zekalı/yetenekli çocukların eğitimi konularında kamuoyunu bilinçlendirmek ve bu çocukların sahip oldukları potansiyellerini, karşılaştıkları zorlukları, yaşamlarında sahip oldukları mutluluk ve hüzünlerini en yalın ve samimi bir şekilde anne ve babaları tarafından kaleme alınmıştır.

Çocuğunuzun üstün yeteneğini veya zekâsını ilk ne zaman ve nasıl fark ettiniz?

Çocuğunuzun üstün yetenekli olması sizi mutlu ediyor mu? Bu sizin hayatınızda ne değiştirdi?

Çocuğunuz için nasıl bir gelecek planlıyorsunuz?

Tanılama aşamasında hangi testleri yaptırdınız?

Çocuğunuz mükemmeliyetçi midir?

Çocuğunuz “Beni kimse anlamıyor”, “Okula gitmeme gerek yok, okul sıkıcı”, “Biz sıra dışıyız” gibi akranlarından farklı cümleler kullanıyor mu?

Çocuğunuz akran zorbalığı yaşıyor mu?

(Tanıtım Bülteninden)

 

Annemin Yemekleri

Yazar:  Coşkun Aral

Yayınevi :  Haberci

 

indir

Zenginliği, çeşitliliği ve farklı pişirme teknikleriyle ayrı bir yeri ve önemi olan Türk mutfağının en özel lezzetlerinin yer aldığı “Annemin Yemekleri” kitabı lezzet severleri şehirden şehre, Anadolu’ya bir yolculuğa çıkarıyor. Bu toprakların pek çok köşesinden izler taşıyan en özel lezzetlere yer verilen kitapta, çorbalardan et ve sebze yemeklerine hamur işlerinden tatlıya kadar 37 yemek tarifi, Coşkun Aral’ın fotoğrafları ve kısa hikayeleri ile birlikte anlatılıyor.

Kalabalık aile sofralarında yenen yemeklerin tadı hep başka olmuştur.İnsan hayatı boyunca çocukken yakaladığı ve belleğine hapsettiği lezzetleri arar durur.Annenin elinden hazırlanan yemeklerin tadını tuzunu öyle kolay kolay bulamaz kimse,annesinin mutfağının dışında bir yerlerde.İşte bu kitap bu arayışın ürünü
Coşkun ARAL

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yazar: Susanna Tamaro

Çevirmen: Eren Cendey

Yayınevi : Can Yayınları

61924-1535622241

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunaklı yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: “Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz.”
Susanna Tamaro’nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Şimdiki Çocuklar Harika

Yazar: Aziz Nesin

Yayınevi : Nesin Yayınevi

0000000193784-1

Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım.

-Aziz Nesin-

-Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.

-Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.

-Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.

-Bu roman, çocukların üyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Yazar: İlber Ortaylı

Söyleşi: Yenal Bilgici

Yayınevi : Kronik Kitap

0001796150001-1

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Hoca bu kitapta, bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

Bir ömrü hakkıyla yaşayabilmek ve yaşanan her andan tat alabilmek için önce ne lazımdır?

İnsan hayatı kaç dönemden oluşur ve her bir dönemde neleri tecrübe etmek gerekir? 15, 25, 40 ve 55 yaşları neden birer eşiktir?

İnsan kimden, ne öğrenebilir? Kendi kendini yetiştirmek nasıl mümkün olur?

Kişi mesleğini neye göre seçmelidir?

Bir işin uzmanı olmak ve o uzmanlık bilgisiyle çalışmak için nelere ihtiyaç vardır?

Bir dil, en iyi nasıl ve ne zaman öğrenilir?

En verimli sonucu alabilmek için nasıl çalışmak gerekir?

Sorumluluk sahibi bir insan, kendisi veya çocukları için nasıl bir eğitim modeli aramalıdır?

Hayata değer katmak için ne tür insanları arayıp bulmak gerekir?

Doğru kararları alabilmek için en çok kimleri dinlemek gerekir?

En iyi nasıl seyahat edilir; bir şehir nasıl dolaşılır? Hangi müze, hangi meydan, hangi sokakları görmek için dünyanın bir ucuna kadar gidilebilir?

İyi film, güzel müzik, doğru kitap nedir? Hangi temel eserleri dinlemeli, okumalı ve seyretmeliyiz?

İnsan yaşadığı şehirden tam manasıyla nasıl yararlanabilir?

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayattaki anlam arayışına, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hayvan , Sebze , Mucize

Yazar: Barbara Kingsolver

Çevirmen: Seda Çıngay

Yayınevi : Bilge Kültür Sanat

0000000294733-1

Bu kitap… bir yılı çalıştığımız yerde üretilen yiyecekleri tüketerek, komşularımızla iyi geçinerek, çevremizdeki suyu içip havayı soluyarak geçirmenin ailemizi nasıl değiştirdiğini anlatıyor.
Yazar Barbara Kingsolver ailesiyle birlikte endüstriyel gıdalarla ilişiğini kesip -kendi deyimiyle göbek bağını kopartıp- soluğu Güney Appalachia’daki çiftliklerinde alır ve bir sene boyunca yalnızca kendi muhitlerinde yetişen yiyecekleri tüketmeye, hatta bunları kendileri yetiştirmeye ya da onlarsız yaşamayı öğrenmeye ant içer. Anılarla çok ciddi bir gazetecilik araştırmasını harmanlayan Hayvan, Sebze, Mucize büyüleyici anlatımıyla gözlerimizi şu kadim gerçekliğe tekrar tekrar açıyor: Ne yersek oyuz.
“Büyüleyici, cıvıl cıvıl, eğlenceli ve de şiirsel… Üç yazar; yetiştirdiğimiz, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdalarla ilgili gittikçe büyüyen şikâyet korosuna üç güçlü ses kazandırıyor.”
—Washington Post Book World
“Şahane bir kitap. Okuduktan sonra insanın Kingsolver ile bezelye ayıklayası geliyor!”
—Los Angeles Times
BARBARA KINGSOLVER
Roman, şiir ve de kısa hikâyelerden oluşan on iki eseri bugüne dek on dokuz dile çevrilen ve dünya çapında çok geniş bir okuyucu kitlesine sahip bir yazar. “National Humanities Medal” da dâhil pek çok ödül kazanmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Beni Ödülle Cezalandırma

Yazar: Özgür Bolat

Yayınevi : Doğan Kitap

0000000712809-1

Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar! Acaba ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış mı?
– Ödül, neden motivasyonu düşürür?
– Ödülle değerler neden öğretilemez?
– Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
– Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
– Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
– Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.
Dr. Özgür bolat
Eğitim Bilimci
(Tanıtım Bülteninden)
İkigai-Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı

Yazar: Hecto Garcia ve Francesc Miralles

Yayınevi :  İndigo Kitap

9771496898610

Uluslararası çok satan bir rehber olan “Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın.

Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır.

İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor. Aceleci davranmamanızı, hayat geyinizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor.

Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Sinemam ve Ben

Yazar: Türkan Şoray

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

0001693610001-1

Sinemanın, oyunculuğun ötesinde de bir konum kazanmıştır Türkan Şoray. Halk özlemiyle oluşmuş bir mitostur ve ulaşılmaz bir yalnızlık içindedir

-Cemal Süreya-

Sultan filan değil… Türk sinemasının yaşarken efsaneleşen oyuncusu o…

-Burçak Evren-

Geriye dönüp baktığında sinemanın ona ihanet ettiği bir anı bile anımsamıyor. Çünkü o sinemaya hiç ihanet etmedi ki sinema ondan intikam alsın..

-Berat Günçıkan-

Çekim öncesinde gördüğüm Türkan Hanım, sanki tecrübe filminin çekimini bekleyen bir amatördü. Yeniden hayran olmuştum, profesyonelliğin nasırlaşmış alışkanlığı yoktu onda.

-Doğan Hızlan-
Türkan Şoray “halkın bağrından” doğdu. Mesleği ve mesleği dışında sosyal dayanışmanın hep içinde olmasının; ayrıca insanlarımızın “daha güzel, daha aydın bir Türkiye” adına yaptıkları kavgada, sanatçımızı da yanı başlarında bulmalarının anlattığı bir şey var.

-Server Tanilli-

Film çekimi sırasında yüzünü bir kez olsun görmek, ona kutsal bir şeye dokunur gibi dokunmak için çırpınan insanları gördüğünüzde Türkan Şoray’ın bir oyuncudan, güzel bir kadından fazla bir şey olduğunu anlıyorsunuz.

-Yıldırım Türker-

Her ülkenin bir yüzü vardır. Fransızlar’ın Marianne’i, İtalyanlar’ın Sofia Loren’i… Türkiye’nin yüzünü hiç kimse Türkan Şoray kadar simgeleyemedi.

-Zülfü Livaneli-

1950’lerden itibaren hangi yılda doğmuş olursanız olun, Türkan Şoray insanın hayatını kaplar..

-Fatih Özgüven-

Yazmıştım: Sinemamızın Dostoyevski’si Türkân Şoray’dır.

-Selim İleri-

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*