Hanoi Kuleleri Nasıl Oynanır?

HANOİ KULELERİ NEDİR?

Bu oyun, Brahma Kulesi ya da Lucas’ın Kulesi adıyla da anılır. Hanoi Kulesi oyunu, 1883 yılında Fransız matematikçi Edouard Lucas tarafından günümüz haliyle tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Ancak tarihi çok daha eskiye dayanır. Hanoi Kuleleri oyununun mantığını kavramak kolaydır. Fakat sabırlı olmalı ve stratejinizi çok iyi kullanmanız gerekir.

 

OYUNUN İÇERİĞİ

Hanoi Kulesi, sabit bir platformun üzerinde bulunan 3 adet çubuklara ve bu çubuklara geçirmek üzere kullanılacak birden fazla (genelde 7 adet) diskin bulunduğu bir oyun düzeneğidir.

 

OYUNUN AMACI

Hanoi kuleleri oyunu için genel amaç, diskleri, kurala uygun halde platform üzerindeki çubuklara geçirmektir. Disk sayıları 3’lü, 4’lü, 5’li, 6’lı ve 7’li şekilde ayarlanabilir.

Disk sayısı arttıkça oyun daha da zorlaşır. Genelde 3’lü disk dizimi olarak başlanır. Kolaydan zora doğru disk sayısı artar.

Amaç, en büyük disk en altta olacak şekilde üst üste diskleri dizmektir.

 

HANOİ KULESİ OYUNU KURALLARI

1- Hanoi kulesi oyununda en başta tüm diskler kaçlı oynamak istiyorsanız (3’lü, 4’lü, 5’li, 6’lı ve 7’li) büyükten küçüğe tek sütuna dizilmelidir.

2- Her hamlede sadece bir disk yerinden oynatılabilir. Asla iki veya daha fazla diski aynı anda yerinden oynatamazsınız.

3- Büyük disk, küçük diskin üzerine kesinlikle gelemez.

4- Aldığınız diski oyun platformu dışında tutamazsınız. Çubuklardan birine koymak zorundasınız.

hanoi-kuleleri

HANOİ KULESİ OYUNU FAYDALARI

Hanoi Kuleleri oyunu öncelikle matematikle doğrudan ilişkilidir. Çocuklar bu oyunu oynarken matematiksel zekâlarını geliştirebilir, akıl yürütme becerilerini artırabilirler. Çoğu ülkede, Hanoi Kuleleri oyunu, ders müfredatlarına alınmıştır. Özellikle matematikte üslü sayılar anlatılırken çok faydalı olmaktadır.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.

https://www.youtube.com/watch?v=uh3bZ-9saXQ

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*