Çocuk Gelişimci RABİA TOPDEMİR

59be4cf3-7c26-4d3d-ab1e-41304b10e254

ÇOCUK GELİŞİMCİ RABİA TOPDEMİR

HER KIYAS BİR BAŞARISIZ ÇOCUK

Çocuklar anne ve babalarından aldıkları mesajlardan çok etkileniyorlar. Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız onu başkalarının çocuklarıyla yada kardeşleriyle kıyaslamaktan vazgeçmelisiniz.

Gelişim konusundaki kıyaslamalar,uyku konusundaki kıyaslamalar,davranış konusunda yapılan kıyaslamalar çocuklarımız üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor;

Kıyaslama yapılan çocuklar zamanla “annem-babam beni sevmiyor” diye düşünmeye başlıyorlar. Çünkü hiçbir şekilde takdir edilmiyor, hep başka çocuklarla karşılaştırılıyor. Kıyaslanan çocuklar, bu zararlı tutumun etkilerini yalnızca küçüklüklerinde değil yetişkin olduklarında da yaşıyor. Çünkü kendilerini birileri tarafından onaylayıp, takdir edilmeye aç hissediyor. Bu nedenle de başkalarının hayranlıkla baktığı yollardan gitmeyi tercih ediyorlar.

Kıyaslanan çocuklar genellikle yakın çevresindeki çocuklar olduğu için çocuğun arkadaşlarına hissettiği mahcubiyet sosyalleşmesine engelleyen bir hal alır. Çocuk arkadaşlarından uzaklaştıkça mutsuzlaşır. Bu durum hem eğitim hem duygusal alanda çocuğu başarısızlığa iter. Öfkelenir,hırslanır ve doğru olmayan davranışları sergilemeye başlar.

AİLELER BU KONUDA NASIL BİLİNÇLENDİRİLMELİ

-Çocuklarınızın çalışmalarını ödüllendirin.Ödül sadece maddi anlamda olmamalı fiziksel ve manevi şekilde olmalıdır.

-Çocuğunuzun hedef belirlemesine yardımcı olun. Kısa süreli, aşamaları kolay hedefler koymasını sağlayın bu şekilde motive olup başarma duygusu gelişecektir.

-Ders çalışırken yada ödev yaparken model olarak destek olmaya çalışın.Sizde kendi çalışmalarınıza vakit ayırırsanız sizi model alarak çalışma düzeni oluşmuş oluş ve böylece çocuğunuzu başarıya doğru adım atmasını sağlamış olursunuz.

Resimleri İle Çocuğunuzu Tanımanın Püf Noktaları

Oyun ve resim çocuğun özgür olduğu, iç dünyasını yalın ve doğal bir şekilde ifade ettiği iki önemli etkinliktir. Oyun ve resim çocuğa duygusal bir doyum sağlar. Aynı zamanda bir yönden de tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Gerçek yaşamda gerçekleştiremediği bir eylemi oyun ve resim ortamında gerçekleştirerek duygusal arınmayı yaşar ve böylelikle rahatlar. Böylelikle çocuk günlük yaşamda çevresinden aldığı kötü uyaranlar ve gerilimden kurtulmuş olur.

Resimler bize çocukların duygu ve düşünüş biçimlerinin yanı sıra diğer çocuklar ve yetişkinlerle olan sorunlarını yansıtır. Bu sorunlarla ilgili ipuçları verir. Çocuk resimle adeta kendini yansıtmaktadır.5a29bdf4-f3a4-4992-8db6-0839fb0a4d05

İçe dönük özgüveni olmayan çocuk yer ve gök çizgisini çoğunlukla kullanmaz ve kâğıdın çok küçük bir bölümünde cılız çizgiler çizer.

Ailesi ile güvensiz bağlanma sorunu yaşayan çocuk resimlerde ailesi ile arasına bir gökdelen ya da büyük bir ağaç çizebilir. Bu gibi resimler İletişim kopukluğunu ve yetersizliğini ifade eder.

Çocuğu tanımak için resim yapması istenirken konu, figür ve renk seçeneği sunulmamalıdır. Basmakalıp yapılan resimler çocukta dışa vuruşçuluğa engel olarak yaratıcılığını engellemiş olur.0b5efdb7-4138-4adf-8dcc-592d5325adc1

3 yaş çocuğu kocaman yuvarlak yüz çizebilir ve bu normal bir resim olarak kabul edilir. Fakat yüz ifadesi güleç mi yoksa üzgün, kızgın ya da şaşkın mı ağlıyor mu? Bu figürleri görmek önemlidir.cocuk-resimlerinin-anlamı

4 yaşında bu resme kafadan çıkan kol ve bacaklar eklenir.

UNTITLED_10

5 yaşta bedenden çıkan kol ve bacaklar çizilmeye başlar. Eğer çocuk yaşından üstün bir resim yeteneği sergiliyorsa özel yetenekli bir çocuk olduğunun bir göstergesi olabilir.

Çocuk 6 yaşında şeffaf resim çizer. Yani bir ev çizer. İçine hamile bir anne çizerken karnında bir bebek çizer.

Resimde yüz ifadeleri çok önemlidir. Ve artık boyama ve renklendirme aşamasına geçer.images

Mutlu ve özgüveni olan çocuk canlı ve rengârenk resimler yaparak duygularını ifade eder. Çiçek, kelebek, birden fazla güneş, masmavi bulutlar iç dünyasında mutlu bir çocuk olduğunu gösterir.

Şiddet t içeren bir ailede büyüyen bir çocuk resmine bu şiddeti yansıtır. Genelde şiddet gösteren kişiyi öfke göstergesi olan kırmızı renkle ifade eder. Bu kişi bakıcısı ya da öğretmeni olabilir. Boşanmış bir ailenin çocuğu çok rahat ve anlaşılır bir şekilde kendisini resimde ifade eder. Kocaman bir kâğıda kendisini tek çizer ve sayfanın arkasına hayalindeki aileyi çizer.cocuk-resminin-anlamlari-8

Renklerin Genel Anlamları

Aşırı renk zıtlığı; huzursuzluk ve mutsuzluk

Oldukça uyumlu renkler; huzur ve mutluluk

Mor; İçe dönüklük, hüzün ve cinsel kimliği gelişmemiş çocuklar ifade eder.

Sar ve turuncu; mutluluğu, sevinci ve coşkuyu ifade eder.

Beyaz; aileye güven duyan çocuğu temsil eder.

Mavi ve yeşil; sakinliği ve sağlıklı büyümeyi ifade eder.

Kırmızı; öfke ve şiddet içerir.

Siyah; aşırı derecede kendine güveni ifade eder.

Kahverengi; ailesinden bağımsız hareket edemeyen istediklerini yapamayan küçük yaşta çok fazla sorumluluk verilmiş ve hayal kurmasına bile izin verilmeyen çocuğu ifade eder.

Pembe; çok fazla derecede hayal kuran çocuğu ifade eder.

Resimler bize çocukların duygu ve düşüncelerini  ve yetişkinlerle olan sorunlarını yansıtır. bize bu sorunlarla ilgili ipuçları verir. çocuğunuzu tanımak istiyorsanız bol bol resim yapmasına ortam sağlayın.